SchoenenPremium

Zakenbarometer mei 2023: deel 3

KORTINGEN EN PRIJSVERMINDERINGEN

winkel

We stellen vast dat de houding tegenover afprijzingen, kortingen, koppelverkopen, midseasonkortingen en heel wat andere acties in de loop van het voorbije decennium sterk is veranderd. Vroeger hielden de zelfstandige winkeliers zich tamelijk streng aan de bestaande wetgeving over kortingen en sper- en opruimingsperiode, zeker omdat tot pakweg 10 jaar geleden de FOD Economie ook vaak inspecteurs op pad stuurde om prijzen en kortingen te controleren en overtredingen te sanctioneren. Op dit ogenblik bestaan dergelijke controles nog nauwelijks.

Inmiddels is de wetgeving ook veranderd en heeft de koppelverkoop roet in het eten gegooid, met als gevolg dat praktisch overal en altijd ergens wel wat koopjes te doen zijn. Om nog maar te zwijgen van de outlets of de "speciale" prijscorners die men in vrijwel elke winkel vindt.

Is dit een goede of slecht evolutie? Er is in ieder geval weinig aan te veranderen, en iedereen doet er het beste aan zich binnen zijn eigen handelsstructuur aan te passen. Voor sommigen betekent dit regelmatig kortingen toestaan of acties voeren. Anderen daarentegen beperken de prijzenoorlog en geven alleen nog kortingen tijdens de twee opruimingsperiodes januari en juli, en dan nog alleen op de eindeseizoenmodellen.

Beide systemen hebben hun aanhangers en scoren ermee.

WINKEL OPEN GEDURENDE 45,7 UUR PER WEEK OVER 5,5 DAGEN

De zelfstandige schoenwinkels in ons land zijn gemiddeld 45,7 uur per week geopend. 30% opent de deuren gedurende 45 uur, 20% gedurende 40 uur, en de overige 50% kiest voor openingstijden tussen 36,5 en 59 uur per week.

Ook wat de sluitingsdagen betreft, zijn 2 of 1,5 dagen gemiddeld het meest courante. Meer sluitingsdagen zijn absolute uitzonderingen.

Meestal worden de openingstijden en -uren bepaald in functie van de omgeving: stadscentra, toeristische plekken, de kust ... Stuk voor stuk zijn er plaatselijke middenstandsverenigingen die naar een consensus streven, en meestal lukt dat behoorlijk.

De eerste resultaten van de maand juni zien er behoorlijk uit. Laten we maar hopen dat die trend zich verderzet.

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • checkwekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • checkdigitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • checkuw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • checkmaximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 
Geschreven door René Broekaert23 juni 2023

Meer weten over

Print Magazine

Recente Editie
25 augustus 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine